Główną ideą  odsłony Mandala Performance Festival 2020  jest prezentacja sztuki tańca współczesnego i performance. Tematyka artystycznych propozycji obraca się wokół relacji międzyludzkich, codziennych doświadczeń, poszukiwania wolności i autentyczności we współczesnym świecie. Niektóre z festiwalowych propozycji zwracają uwagę na organiczność, dynamikę i nieprzewidywalność procesów społecznych i kulturowych. Proponowane spektakle stanowią pretekst do podjęcia dyskusji, w której krytycznej analizie poddane zostaną popularne aktywności kulturowe, zachowania nowe (będące pochodną ukształtowania się społeczeństwa informacyjnego i konsumpcyjnego), jak i te zakorzenione w reprodukowanej świadomie lub bezrefleksyjnie tradycji. Zaprosimy spektakle, których twórcy sięgają po wielorakie inspiracje chcąc prześwietlić interakcje międzyludzkie.  Różnorodny program  Mandala Performance Festival zapewni uczestnikom uzyskanie nowych zdolności i wiedzy (dzięki warsztatom, działaniom twórczym i możliwość i oglądania pokazów performance i spektakli tanecznych). W formule Mandali dominuje zainteresowanie procesem twórczym i jego związkiem z przemianami współczesności. Podejmuje się tu także temat przyszłości i rozwoju tańca i performansu w relacji z innymi dziedzinami sztuki.    Program performatywny i taneczny festiwalu jest otwarty dla wszystkich osób biorących udział w projekcie, jak i publiczności, która dopiero chce zacząć poznawać taniec. Program nie stawia ograniczeń wiekowych, choć raczej jest skierowany dla dojrzalszych widzów (młodzież, uczniowie, studenci, pracujący i seniorzy), nie stawia barier językowych, jest atrakcyjny dla turystów. Kuratorem i pomysłodawcą  festiwalu jest od 2005 roku Adam Kamiński.  Artyści którzy zaprezentują się podczas  wydarzenia to min:

Program festiwalu:

10.09.2020

godz. 19.00

Niezależna Manufaktura Taneczna

“Mayn Shtetele – pieśni z getta”

Ivan Strelkin / Rosja

“Dance bitch dance”

11.09.2020

godz. 19.00

Michał Adam Góral

“Hippocampus”

Teatr Tańca EGO VU

,,Niestrojenie”

Pamela Bosak / Magdalena Skowron

,,an_na”

12.09.2020

godz. 19.00

 Piotrowska / Chitruszko 

„kompozycja_trzecia rzeczywistość”

Flávio Rodrigues / Portugalia

“Rúptil ” + “Efigie”

Pracownia Teatru Tańca

“Happiness I Happiless”

13.09.2020

godz. 19.00

Luan Machado / Brazylia

“Im not a Robot”

Volodymyr Ryga / Ukraina

“Ptasiek”

Spektakle dla widzów dorosłych.

Marta Wołowiec / Wojciech Kiwer

“Tens”

14.09.2020

godz. 19.00

Hoteloko Movement Makers

“Absolutely fabulous dancers”

Sebastian Abarbanell

Home (what we lost what is us)

+ Warsztaty

Aurora Lubos – Tancerka i performerka. Od 1997 związana z gdańską sceną tańca, współpracowała między innymi z Gdańskim Teatrem Tańca i Teatrem Dada von Bzdülow. Od 2000 roku aktorka angielskiego teatru Vincent Dance Theatre. Autorka kilku autorskich realizacji solowych: „Zanzibar”, „Niedokończone”, „Nóż, koń i schody”, „AKTY”, „Nie wolno”,”4 kąty”, „Akt na dwie – ostatki”, a także instalacji i krótkich animacji. Współpracowała m. in. z Avim Kaiserem, Charlotte Vincent, Liz Aggiss, Wendy Houston, Jackiem Staniszewskim , Jerzym Mazzollem, Honoratą Martin, Bronkiem Dużym, Leszkiem Bzdylem, Tatianą Baganową. Mieszka i pracuje we wsi pod Skarszewami oraz Brighton w Wielkiej Brytanii.

Eliza Hołubowska – Zawodowa tancerka, instruktorka tańca współczesnego, szefowa Teatru Tańca EGO VU w Gryfinie. Pracuje także jako choreografka, aktorka i tancerka Teatru Uckermärkische Bühnen w Schwedt (od 2010 r.) Jest choreografką projektów międzynarodowych w Ośrodku Działań Twórczych Schloss Broellin w Niemczech (od 2009 r.) i współpracuje ze szczecińskim Teatrem Kana.Twórca koncepcyjny Festiwalu KINESFERA organizowanego przez Operę na Zamku w Szczecinie w latach 2005-2006 oraz Festiwalu Małych Form Ruchowych JESIENNA SCENA TAŃCA odbywającego się w Gryfinie od roku 2009.

Luan Machado – urodzony w Kurytybie, w Brazylii. Pierwsze solo ,,RUSS” zaprezentował na Butoh at the University of Arts of Paraná. Uczył się w Butoh Public Classes w MAM (Modern Art Museum, Rio de Janeiro). W 2015 roku, w Nowym Jorku powstało drugie solo artysty pt: ,,Saint Maria”. Luan tworzy także video dance, jego filmy prezentowane były na festiwalach w Brazylii, we Włoszech, na Kubie. Współpracował min: z reżyserem Zé do Caixão. W 2020 roku wystąpi na festiwalu Butoh w Amsterdamie, wykonując solowy utwór „DEAD ZONE”, na Mandala Performance Festival zaprezentuje solo ,,Im not a Robot”.

Maciej Sado – Choreograf, performer tancerz. W 2016 ukończył amsterdamską szkołę choreografii SNDO (School for New Dance Development). Jest też absolwentem Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu na kierunku lekarskim. W swoich pracach skupia się na kwestionowaniu normatywności wszelkiego typu, analizując społeczno-polityczne wyobrażenia o ciele i ruchu. Lubi przestrzenie pomiędzy, znajdujące się w spektrum raczej niż na ekstremach, wymykające się jednoznacznej interpretacji. Wrażliwością blisko mu do duchów, minimalizmu, niesamowitości, spekulatywnego realizmu i psów. Lubi ciałem projektować rozszerzoną rzeczywistość, nawigując i gubiąc się w tak wykreowanych równoległych światach. Dużą częścią jego praktyki jest angażowanie się w procesy kreatywne i wspieranie innych artystów. Ważny i potrzebny w tej jego aktywności artystycznej jest samodzielnie wypracowany koncept dynamicznej dramaturgii. Występuje również w spektaklach innych artystów takich jak m.in.: Ola Maciejewska, Florentina Holzinger&Vincent Riebeek, Sebastian Matthias, Tino Sehgal, Colin Self, Peaches, Fernando Belfiore, Laima Jaunzema. Jego ostatnie prace były pokazywane w wielu teatrach i na festiwalach europejskich. W 2016 był stypendystą programu DanceWeb podczas wiedeńskiego festiwalu ImpulzTanz. Od 2019 roku jest członkiem kolektywu artystycznego KuLe w Berlinie.

Warsztaty  odbywają się w ramach programu Artystyczne Spotkania Kreatywne Wibracje.

Zapisy: atutysztuki@gmail.com

Data: 10-14.09.2020

Miejsce: Centrum Na Przedmieściu ul. Prądzyńskiego 39A Wrocław

Opłaty: Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny