Pink Mama Theatre  – “Shaved Town”

Category
2021

14.09.2020

Centrum Na Przedmieściu, ul. Prądzyńskiego 39A

 

Pink Mama Theatre  – “Shaved Town”

Koncept, scenografia, kostiumy: Sławek Bendrat, Dominik Krawiecki

Choreografia: Sławek Bendrat

Reżyseria: Dominik Krawiecki

Muzyka: Valentin Oppermann

Tekst: Paweł Bednarek

Wykonawcy: Dominik Krawiecki, Charlotte Mclean, Valentin Oppermann, Izabela Orzełowska, Tomek Pomersbach, Marek Wieczorek

Zdjęcia, Video, Trailer: Patrycja Płanik

Technika: Jonas Weber

Manager: Angelika Rohrer

Koprodukcja: Tojo Theater Produkcja, wsparcie: Kultur Stadt Bern, Swisslos Kultur Kanton Bern

 

 

Szesnaste przedstawienie Pink Mama Theatre opowiada historię małego, zagubionego miasteczka na końcu świata. Jego mieszkańcy prowadzą najwyraźniej normalne i monotonne życie, z każdym dniem przypominającym kolejny, jednak nad miastem unosi się mroczna tajemnica. Twórcy tego spektaklu teatru tańca, Sławek Bendrat i Dominik Krawiecki, po raz kolejny zajmują się istotną tematyką – jak dużą kontrolę nad społeczeństwem i każdą jednostką sprawuje państwo i korporacje? Shaved Town to enigmatyczny społeczno-polityczny thriller teatru tańca. Roboczym tytułem tego utworu był Panopticon, który jest rodzajem budynku instytucjonalnego i systemu kontroli zaprojektowanego przez angielskiego filozofa i teoretyka społecznego Jeremy’ego Benthama w XVIII wieku. Koncepcja projektu zakłada, że wszyscy więźniowie instytucji mają być obserwowani przez jednego pracownika ochrony, bez możliwości stwierdzenia, czy są obserwowani. Chociaż fizycznie nie jest możliwe, aby jeden strażnik mógł obserwować wszystkich więźniów na raz, to fakt, że więźniowie nie mogą wiedzieć, kiedy są obserwowani, oznacza, że są zmotywowani do działania tak, jakby byli obserwowani przez cały czas. W ten sposób więźniowie są skutecznie zmuszeni do regulowania własnego zachowania.

 

Pink Mama Theatre jest niezależnym, europejskim i autorskim teatrem Sławka Bendrata i Dominika Krawieckiego, stworzonym w marcu 2011 roku. Bendrat jest tancerzem-choregografem, Krawiecki aktorem-reżyserem. Ich wspólne poszukiwania queer w teatrze rozpoczęły się pracą nad spektaklem Gier, zrealizowanym w Luzerner Theater w roku 2007. Następnie zrealizowali wspólnie w Marsylii eksperymentalny 45-minutowy film Id, w którym dużą rolę odgrywał ruch. Kolejne wspólne produkcje to zrealizowany w Bernie Yugoboy.com, zainspirowany twórczością Mariny Abramović oraz solo Bendrata Pinku chirashi. Prace zespołowe stworzone pod szyldem Pink Mama Theatre to: Escort (premiera: 2011 ), Afterparty (premiera: 2012), Ariel czyli Swinger’s Planets (premiera 2012), Freaks (premiera 2013) . W Polsce zespół występował w Gdańsku (Gdański Festiwal Tańca), Lublinie (Maat Festival), Krakowie i Wrocławiu (kilkakrotnie: Wibracje taneczne, Mandala Performance Festival, Atuty Tańca – w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca Scena dla tańca).