Roger Sala Reyner, Guillaume Marie i Igor Dobričić – “when it lands will my eyes be closed or open?”

Category
2021

Berlińska Scena Performatywna

Kurator: Maciej Sado

 

 

Roger Sala Reyner, Guillaume Marie i Igor Dobričić – when it lands will my eyes be closed or open?”

Instalacja performatywna oparta na utworze choreograficznym “ROGER”.

Koncepcja: Roger Sala Reyner, Guillaume Marie, Igor Dobričić,

Wykonanie: Roger Sala Reyner,

Współpraca artystyczna: Guillaume Marie i Igor Dobričić,

Dzięki wsparciu Tanznacht Berlin 2020.

 

 

Odchodząc od scenicznej figury “the unconsoled”(nieutulonego)” – wyimaginowanej postaci naznaczonej utratą wspólnoty, godności i nadziei – artyści przekształcają alegorię cierpiącego podmiotu w konkretną sytuację sceniczną. Utrzymując ją z dala od reakcyjnej polityki i religii, próbują przywrócić jej sferę społecznej solidarności i postępowych praktyk artystycznych.

W cieniu wszechobecnego zawieszenia i kryzysu, artyści przekształcają swoją oryginalną pracę sceniczną, solo “ROGER”, w żywą instalację. Podstawą solo było ciało uwięzione w kącie między dwiema ścianami. Sytuacja ta zostaje zdekonstruowana na jej elementy składowe: przestrzeń, obecność performera, pojedyncze źródło światła. Elementy te zostają następnie (roze)grane w nowej konstelacji – odarte z formy choreograficznej – w celu odsłonięcia osobliwości obecności i trwania.

 

Guillaume Marie urodził się w Caen (Francja) w 1980 roku. Obecnie mieszka w Paryżu. W latach 1990-1995 uczył się w Szkole Baletowej Opery Paryskiej, a w 1999 uzyskał dyplom Narodowe go Konserwatorium Muzyki i Tańca w Paryżu. Bezpośrednio po ukończeniu szkoły Guillaume zajął się tańcem współczesnym i sztukami performatywnymi. W 2000 roku rozpoczął międzynarodową karierę jako performer i współpracował z różnymi artystami, takimi jak: Maryse Delente, Itzik Galili, Thierry Smits, Gael Depauw, Martin Butler, Jonathan Capdevielle, Marlène Saldana & Jonathan Drillet, Guilherme Bothelo, David Wampach, Gaëlle Bourges, Cindy Van Acker, Jan Fabre, Romeo Castellucci, Gisèle Vienne i inni.

 

Igor Dobricic mieszka w Berlinie. Ukończył studia licencjackie w zakresie dramaturgii teatralnej, filmowej, radiowej i telewizyjnej w Akademii Sztuk Dramatycznych w Belgradzie (była Jugosławia) oraz kurs magistra teatru w DasArts w Amsterdamie (Holandia). W latach 1995-1999 pracował jako dramaturg dla Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Belgradzie (BITEF).) Roger Sala Reyner – Urodzony w Mataró (Hiszpania) pracuje w dziedzinie sztuk performatywnych jako performer i choreograf, ze szczególnym zainteresowaniem i doświadczeniem w tworzeniu spektakli zbiorowych. W latach 2000-2004 ukończył 4-letnie studia licencjackie w zakresie aktorstwa fizycznego w Institut del Teatre w Barcelonie. Następnie uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie tańca (choreografia) w School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie i od razu rozpoczął karierę na europejskiej scenie tanacznej, pracując z takimi twórcami tańca jak między innymi: Meg Stuart i Jefta Van Dinther.