Kuba Falk – performans

Category
2024

25.05.2024  I Godz:19.00

Centrum na Przedmieściu

ul. Prądzyńskiego 39 A Wrocław

 

Pokaz w ramach cyklu “Mózg – postrzeganie piękna”

Kuba Falk – Performans

Foto: Samantha Lamprecht, Paulina Olowska 

Kuba Falk – artysta intermedialny i performer, tworzy i interpretuje “bodytales”, jak nazywa działania performatywne realizowane w różnych formatach, poprzez które łączy pracę z tekstem i zainteresowania, zwłaszcza z obszarów myśli ekofeministycznej, mitologii i rytuałów. Posługuje się prowokacyjnym gestem, zestawiając praktykę paradygmatu troski z rzeczywistością technokratycznej dystopii. Falk tworzy również obiekty rzeźbiarskie i instalacje nawiązujące do natury, a także muzykę do swoich performansów.  Uzyskał tytuł magistra sztuki na Wydziale Aktorskim Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie (wówczas PWST) w 2007 roku i w tym samym roku poznał legendarnego amerykańskiego reżysera awangardowego Roberta Wilsona, biorąc udział w próbach do jego nowej sztuki przygotowywanej w Polsce. Reżyser zaprosił go do udziału w programie rezydencyjnym odbywającym się w Watermill Center pod Nowym Jorkiem. Silna inspiracja wynikająca ze współpracy z Wilsonem otworzyła Falka na wszechstronne poszukiwania artystyczne i poszerzenie warsztatu twórczego. Jego praca magisterska, w której opisał doświadczenie pracy z Wilsonem, otrzymała wyróżnienie w konkursie organizowanym przez Instytut Teatralny w Warszawie, a jej fragmenty zostały przedrukowane w magazynie Didaskalia.

W 2008 r. Falk rozpoczął studia na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki oraz na Wydziale Reżyserii Akademii Sztuk Teatralnych (PWST) w Krakowie. Kontynuował je równolegle do 2011 roku, jednocześnie rozwijając swój warsztat teatralny, a także rozpoczynając eksperymenty z nowymi mediami – tworząc projekcje wideo do spektakli, scenografię i kostiumy, filmy. Na Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Intermediów rozpoznaje swoją największą pasję – sztukę performance. Od 2008 roku eksperymentuje z formą performansu i akcji na żywo, wykorzystując zarówno technikę teatralną, jak i taktyki z obszaru sztuk wizualnych i konceptualnych. W swoich działaniach wykorzystuje multimedia, oryginalną muzykę i tekst, zajmując przestrzeń pomiędzy polami performatywnymi. Akcje są zazwyczaj jednorazowymi wydarzeniami.

Festiwal dofinansowany ze środków Miasta Wrocław, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.