Łukasz Wójcicki – “Sztuczne ciało”

Category
2022

11.05.2022  I  19.00

Instytut im. Jerzego Grotowskiego /  Studio na Grobli

Łukasz Wójcicki  – “S Z T U C Z N E   C I A Ł O”

 

Koncepcja, choreografia, tekst, performance: Łukasz Wójcicki 

Opieka artystyczna: Renata Piotrowska-Auffret

Współpraca dramaturgiczna: Olga Drygas 

Praca powstała dzięki wsparciu Fundacji Burdąg i galerii BWA Warszawa Premiera: 29 września 2020 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie w ramach II Kongresu Tańca

Spotkanie po spektaklu z artystą poprowadzi  dr Wojciech Mackiewicz, filozof, autor książki ,, Ciało i polityczność Koncepcja cielesności w filozofii Michela Foucaulta”.



Solo dotyczy możliwych i wyobrażonych emanacji ciała Sztucznej Inteligencji. Stawia pytania o przyszłość ciała i rozważa jego brak jako alternatywę na wymazanie kategorii normatywności i nienormatywności. Czy może istnieć ucieleśnione poznanie bez ciała? Czy brak ciała unieważnia jego polityczny wymiar? Łukasz Wójcicki szuka w swoim białym, heteronormatywnym i sprawnym ciele performatywnych pęknięć. Performer-tancerz, poprzez poetykę języka programowania rozbraja biologiczny wymiar ciała

„Wójcicki jest sprawny, bardzo silny, wyrazisty. Na scenie i poza nią – to przecież m.in. specjalista od sztuk walki i trener sportów K1/Muay Thai – wykazuje się niezwykłą świadomością narzędzia ekspresji, jakie posiada, tj. ciała oczywiście. Pracuje z nim niespiesznie, powoli je eksploruje, „wpuszcza energię” do wnętrza w sposób izolowany – raz widzimy tylko pracę z twarzą, którą wykrzywia aż do własnego – i naszego – bólu, w kolejnej scenie skupia się głównie na tułowiu, itd. Artysta robi to na tyle dobrze, że publiczność wręcz musi włączyć swoją uwagę, obserwować detale każdego ruchu, odnajdywać i przewidywać jego granice.”

Więcej 

Łukasz Wójcicki performer, tancerka, choreograf, artywistka, animator kontrkultury, badaczka, dramaturg. Absolwent III Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, dwuletniego kursu „Choreografii Eksperymentalnej” Centrum w Ruchu i Nomadic College przy Axis Syllabus Forum Research Meshwork. W jego polu zainteresowań jest polityczność ciała, choreografia społeczna i dekonstrukcja przywileju, patriarchatu oraz normatywności. Bada nowe formy obecności w kontekście katastrofy ekologicznej i kryzysu kapitalizmu. W latach 2008-18 performer i tancerz w zespole teatru Komuna Warszawa. W latach 2013-16 performer i asystent reżyserki w spektaklu „RequieMaszyna” Marty Górnickiej i Chóru Kobiet. Od 2016 związana z działaniami społecznoartystycznymi fundacji Strefa WolnoSłowa jako performer i choreograf. Laureat programu Europe Beyond Access “Taniec i niepełnosprawność. Przekraczanie granic” (2020), rezydencji Visegrad Artist Residency Program—Performing Arts (2021) i Stypendium Twórczego m.st. Warszawy (2022).

Dofinansowano z budżetu  Miasta Wrocławia, z Fundacji Polsko – Niemieckiej  oraz dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego  pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca .