Michał Osowski, Patrycja Lewandowska – bits traces

Category
2023

12.06.2023  I Godz:19.00

Centrum na Przedmieściu

ul. Prądzyńskiego 39 A Wrocław

Wiodącą ideą performans jest badanie możliwości wprowadzenia tancerki w specjalny stan świadomości poprzez pracę z perceptualnym sprzężeniem zwrotnym: trwałej pętli między układem motorycznym a zmysłem słuchu, która pojawia się, gdy słuch jest stymulowany przez ruch, a następnie percepcja słuchowa tego ruchu wywołuje nowy ruch, którego percepcja indukuje kolejny ruch itp. w niekończącej się pętli sprzężenia zwrotnego. Narzędziem wykorzystanym w performance’ie do osiągnięcia sprzężenia jest instalacja performatywna, integrująca ruch z dźwiękiem przy użyciu techniki interaktywnej, w której ruch tancerki jest filmowany, obraz w czasie rzeczywistym przesyłany do komputera, a program komputerowy, śledząc jej ruch w kadrze wideo (poprzez świetlne punkty umieszczone na jej rękach), zamienia współrzędne i szybkość poruszającego się ciała w parametry dźwięku. W ten sposób tancerka, używając swojego ruchu, intuicyjnie kształtuje dźwiękową narrację performance’u. Praca z perceptualnym sprzężeniem zwrotnym nawiązuje do rytualistycznych źródeł twórczości dramatycznej. W opisywanym performance’ie rolę zewnętrznej siły sprawczej zastępującej wewnętrzną motywację spełnia pętla sprzężenia zwrotnego, która wytwarza się w percepcji sensorycznej performerki, a która ma wprowadzić ją w opisany stan i być motorem jej działania.

Patrycja Lewandowska jest tancerką, choreografką i instruktorką tańca. Związana z tańcem od najmłodszych lat, naukę rozpoczynała w Teatrze Tańca Gest w Bydgoszczy. Ukończyła studia na Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi na specjalizacji Choreografia i Techniki Tańca oraz studia podyplomowe na AWF w Warszawie gdzie doskonaliła swoje umiejętności w jodze i technikach relaksacyjnych. Studiowała również Indologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Uczęszczała do Studium Tańca Współczesnego MTT działającego przy Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Brała udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych warsztatach (CONTACT ZONE Kalisz, CYRKULACJE Wrocław, Bytom, Poznań, Bydgoszcz) rozwijając umiejętności z dynamiki ruchu, improwizacji, ruchu scenicznego, tańca fizycznego. Była laureatem międzynarodowych i ogólnopolskich konfrontacji tanecznych m.in. KATAR Toruń 2008 (Grand Prix), Klimovici Białoruś 2009 (I miejsce). Występowała m.in w Teatrze Nowym w Łodzi (spektakl “JaJa”), Operze Nova w Bydgoszczy (Młode Talenty), Teatrze Polskim w Bydgoszczy (spektakl “Pierścień i Róża”, widowisko “Blood on a dancefloor”) oraz jako tancerz w audycjach organizowanych przez Filharmonię Pomorską w Bydgoszczy. Pracowała jako instruktor tańca z osobami dorosłymi, młodzieżą i dziećmi prowadząc zajęcia z laboratorium ruchu, tańca współczesnego, improwizacji i dziecięcej manufaktury tanecznej. Praktykuje jogę, interesuje się filozofią, językiem i kulturą wschodu. W swojej praktyce tanecznej dużą uwagę poświęca pracy z ciężarem ciała, koncentracją, przepływem energii.Michał Osowski – muzyk, kompozytor. Ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia i Instytut Sonologii, w Konserwatorium Królewskim w Hadze, dyplom BA 2006 Konserwatorium Muzyczne (Codarts)-wydział kompozycji, Rotterdam, dyplom MA 2009 IRCAM, Paryż, kursy 2007. Twórca portalu o historii i rozwoju muzyki elektronicznej. Organizator/producent: – Interdisciplinary PerformSatrnoncae 7  Twórca portalu o historii i rozwoju muzyki elektronicznej. Organizator/producent: – Interdisciplinary Performance Evening, TEST Extra, Het Nutshuis, Haga – TEST Extra w ramach festiwalu Hoogtij, Interdisciplinary Art (iK) event, Heidegger, Rotterdam.

Organizator wydarzenia: stowarzyszenie JEST CZŁOWIEK

Kuratorzy: Adam Kamiński, Maciej Sado

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”

Dofinansowano ze środków Gminy Wrocław | wroclaw.pl

Partnerzy: Instytut im Jerzego Grotowskiego

Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Centrum na Przedmieściu

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny

Obowiązują zapisy na adres mailowy: atutysztuki@gmail.com