Nica Roses – Tranceference

Category
2023

11.06.2023  I Godz:19.00

Centrum na Przedmieściu

ul. Prądzyńskiego 39 A Wrocław

 
spektakl dla widzów dorosłych

Ten introspektywny spektakl bada przeobrażeniową moc transu jako narzędzia do autorefleksji. Nica wchodzi w zmieniony stan świadomości, zagłębiając się w swoje najskrytsze myśli i emocje, aby stworzyć surowe i wciągające doświadczenie zarówno dla siebie, jak i dla publiczności. Spektakl porusza kwestie, które są zarówno głęboko osobiste, jak i uniwersalne, tworząc poczucie napięcia pomiędzy doświadczeniem indywidualnym i zbiorowym. Poprzez szczere i odważne dzielenie się osobistymi zmaganiami, artyst(k)a tworzy wspólne doświadczenie, które zaciera granice między wykonawcami a widzem. Rezultatem jest potężny i konfrontacyjny spektakl, który rzuca wyzwanie tradycyjnym pojęciom sztuki i autoekspresji.

 

Amsterdamska Scena Tańca: Taniec współczesny ma w Holandii ponad sześćdziesięcioletnią tradycję, a tancerze i choreografowie z tego kraju wywarli znaczący wpływ na jego rozwój w całej Europie. Dlatego holenderskie szkoły tańca przyciągają polskich artystów jak magnes. Niderlandzka scena tańca jest od lat sceną wiodącą w Europie, dlatego też szkoły takie jak: SNDO w Amsterdamie, czy CODARTS w Rotterdamie przyciągają jak magnes. 

Nica Roses w swoich pracach porusza temat immersji, sensoryczności. Rozwój immersyjności, a co za tym idzie — także i doznań sensorycznych związanych z odbiorem dzieł zacieśnia granice ludzkiej wyobraźni. Wytwarzanie sztucznych światów, odrealnianie rzeczywistości, iluzje nie są wynalazkiem technologii cyfrowych i stanowią istotę kultury i podstawę życia społecznego. Nica w swojej praktyce koncentruje się na eksploracji intymności poprzez spektakle taneczne, instalacje i sztukę relacyjną.

Nica Roses jest argentyńską artystką, tancerką i badaczką ruchu ciała mieszkającą w Amsterdamie. Jej praca składa się z sensorycznie immersyjnych środowisk, które obracają się wokół ciała i jego fizyczności. Od 2016 roku Nica jest aktywną członkinią uznanej na całym świecie grupy Young Boy Dancing Group, współpracowała z artystami m.in. Vincent Riebeek, Nils Amadeus Lange, Melanie Bonajo, Fernando Belfiore, Simone Aughterlony. Prace były prezentowane na FIBA (International Theater Festival of Buenos Aires), Spider Festival, Ljubljana, FLAM festiwal w Amsterdamie, Tanzhaus Zürich.

Organizator wydarzenia: stowarzyszenie JEST CZŁOWIEK

Kuratorzy: Adam Kamiński, Maciej Sado

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”

Dofinansowano ze środków Gminy Wrocław | wroclaw.pl

Partnerzy: Instytut im Jerzego Grotowskiego

Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Centrum na Przedmieściu

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny

Obowiązują zapisy na adres mailowy: atutysztuki@gmail.com