Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz – Raj Utracony 2022

Category
2023

11.06.2023  I Godz:19.00

Centrum na Przedmieściu

ul. Prądzyńskiego 39 A Wrocław

spektakl dla widzów dorosłych
 

 

Podstawą mojego życia zawsze było przetrwanie. Nie wyobrażałem sobie, żeby pójść do pracy. Dlatego poszedłem na studia, ale one też w ogóle mnie nie interesowały. Nie chodziłem ani na wykłady, ani na zajęcia. Był we mnie lęk, dziś trudno mi nawet powiedzieć, z jakiego powodu. Całe życie byłem podszyty lękiem. Zresztą, czuję go do tej pory. Może to właśnie ten lęk motywuje mnie do dalszego działania?

Odszedłem z Teatru Ekspresji, bo nasze drogi w pewnym momencie przestały się pokrywać. Ale to doświadczenie, które wyniosłem stamtąd, przydało mi się w mojej działalności indywidualnej, gdy zacząłem tworzyć swój teatr. Najważniejsze, że pozbyłem się tego rozmachu scenicznego, że mogłem być sam na scenie i być usatysfakcjonowany tym, czym na pewno nie byłbym usatysfakcjonowany, będąc w Teatrze Ekspresji, mam tu na myśli architekturę i potęgę strukturalną przedsięwzięcia.

Cytaty z wywiadu Gabrieli  Pewińskiej – Jaśniewicz z twórcą

Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz –  aktor, performer, choreograf. W latach 1987-1995 był tancerzem i asystentem choreografa w Teatrze Ekspresji w Sopocie. Brał udział we wszystkich realizacjach scenicznych i filmowych teatru. Od 1995 roku prowadził własny teatr – Patrz Mi Na Usta; najpierw w Gdańsku, a od 1997 roku w Berlinie. Jako tancerz i choreograf współpracował z berlińskim teatrem Moving M3 i z Teatrem Babcia Zosia. Od 2005 roku współpracował z niemiecką performerką polskiego pochodzenia Mariolą Brillowską. Przez wiele lat związany był z sopockim Sfinksem, dla którego tworzył choreografie do pokazów mody, performance’ów i happeningów.             Od 2013 roku Krzysztof „Leon” Dziemaszkiewicz bierze aktywny udział w alternatywnych i efemerycznych akcjach odbywających się w Berlinie i jego okolicach. Od 2016 roku zainteresowania artystyczne Krzysztofa Dziemaszkiewicza skupiają się na projektowaniu obiektów z materiałów pochodzących z recyclingu. Realizuje instalacje i formy przestrzenne w technice „tape-art”. Laureat Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego i wielokrotny laureat Stypendiów Kulturalnych Marszałka Województwa Pomorskiego i Stypendiów Artystycznych Miasta Sopot.

W ramach 20 edycji Millennium Docs Against Gravity pokazany zostanie film Wojciecha Gostomczyka pt Leon.

Organizator wydarzenia: stowarzyszenie JEST CZŁOWIEK

Kuratorzy: Adam Kamiński, Maciej Sado

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”

Dofinansowano ze środków Gminy Wrocław | wroclaw.pl

Partnerzy: Instytut im Jerzego Grotowskiego

Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Centrum na Przedmieściu

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny

Obowiązują zapisy na adres mailowy: atutysztuki@gmail.com