Sylwia Hanff – Wojny. Święta krew śniących

Category
2023

10.06.2023  I Godz:19.00

Centrum na Przedmieściu

ul. Prądzyńskiego 39 A Wrocław

 

Spektakl dla widzów dorosłych

Sylwia Hanff (butoh) & Alexandre Yterce (muzyka akusmatyczna)

Przekład z j. francuskiego: Katarzyna Marczewska

Premiera: 25 listopada 2022 r., En Chair Et En Son – Międzynarodowy Festiwal Butoh i Muzyki Akusmatycznej, Paryż-Ivry.

Muzyka Alexandre’a zabrała mnie w transformującą podróż, na spacer po krawędzi Otchłani. Poprzez zniszczenie zaprowadziła mnie do brzucha i serca świata i życia. Jak zmienić performans butoh w transgresywny akt przekształcający świadomość?

Tytuł spektaklu odnosi się do obecnej sytuacji na świecie – wojen, kryzysu ekologicznego, dehumanizacji życia społecznego – oraz tego, że zmiana tej sytuacji zależy od przemiany jednostkowej świadomości i wyborów każdego z nas. Wojny toczą się wewnątrz każdego z nas.

Alexandre Yterce jest uznanym francuskim kompozytorem muzyki elektroakustycznej/akusmatycznej (a właściwie artystą totalnym), dla którego muzyka nie jest obszarem odizolowanym od rzeczywistości, ale jednym z podstawowych sposobów odnowienia świadomości coraz bardziej udomowionej przez świat, który popełnia samobójstwo w dehumanizacji.

Wojny [Op. 14] – Alexandre Yterce:

Przelewaj krew, w odzieniu z własnej krwi, 

Wędrowcze, idź, zstąp w otchłań,

Zobacz, jak w miejsce nieznanego ogarnia twoją twarz 

Przepastne niebo,

Wyzwól z uroku złożone w ofierze istnienie, 

Porzuć tragiczne przeznaczenie praw

Skąpanych w zbrodni.

Jaki los czeka tego, kto nie usłucha

Obłędu władzy,

dotkniętej morderczym szałem?

Jak sądzisz, komu się sprzeciwiasz,

Gdy twoje ciało się oddziela od pustyni strachu,

Która jest grobem świata?

Sylwia Hanff – magister filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, instruktorka improwizacji tańca i symboliki ciała (dyplom Institut für Tanz und Bewegungsdynamik w Niemczech), menadżerka kultury (dyplom Studium Menadżerów Kultury Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), nauczycielka jogi (certyfikat KRI/USA, 11 lat doświadczenia). Od 14 lat facylitatorka i pionierka w Polsce pracy z labiryntem jednościeżkowym jako metodą rozwoju osobistego (trening Labyrinth Facilitator, Veriditas/USA), teoretyczka sztuk performatywnych (antropologia teatru i filozofia sztuk performatywnych). Pionierka sztuki butoh w Polsce, performerka, reżyserka, choreografka,  kuratorka projektów artystycznych oraz z zakresu edukacji artystycznej i kulturalnej, a także projektów społeczno-kulturalnych. Na scenie od 26 lat, do tej pory wystąpiła w ponad 40 spektaklach teatrów instytucjonalnych i niezależnych. Była aktorką Warszawskiego Teatru Pantomimy działającego przy Teatrze Żydowskim w Warszawie, przez 10 lat współpracowała z Teatrem Narodowym i Teatrem Wielkim – Operą Narodową.

Od 20 lat prowadzi Teatr Limen Butoh, w którym stworzyła ponad 25 autorskich spektakli solowych i zespołowych oraz wiele etiud i improwizacji. Występuje w Polsce i na świecie (USA, Japonia, Francja, Włochy, Holandia, Łotwa, Austria). Od 21 lat prowadzi współpracę międzynarodową, organizuje wydarzenia artystyczne, a także zaprasza zagranicznych artystów do udziału w swoich projektach. W 2019 roku stworzyła Butohpolis. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Butoh, którego jest dyrektorką artystyczną.

Organizator wydarzenia: stowarzyszenie JEST CZŁOWIEK

Kuratorzy: Adam Kamiński, Maciej Sado

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”

Dofinansowano ze środków Gminy Wrocław | wroclaw.pl

Partnerzy: Instytut im Jerzego Grotowskiego

Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Centrum na Przedmieściu

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny

Obowiązują zapisy na adres mailowy: atutysztuki@gmail.com