Izabela Orzełowska – Only The Dead Fish goes with The Flow

Category
2023

10.06.2023  I Godz:19.00

Centrum na Przedmieściu

ul. Prądzyńskiego 39 A Wrocław

 

Spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych

Koncepcja, wykonanie, muzyka: Izabela Orzełowska

Tekst w języku angielskim: Gonzaque Rebetez & Izabela Orzełowska

Tekst polski: Poezja Anny Świrczyńska

Scenografia, scenografia, światła, animacja: Gonzaque Rebetez

Rysunki: Natali Guitierrez

Kostium: Dustin Kenel

Głos: Paulina Bill Jaksim

Mentor: Jen Rosenblit

Przy wsparciu: Stadt Bern, HKB THEATRE, Korean Art Council, Seoul Dance Company i CARO DANCE.

Zdjęcia: Ben Zubriggen

 „Only The Dead Fish Goes With The Flow” to spektakl podejmujący temat potencjału oporu kobiet. Oporu wobec władzy, opresji, systemów opresji lub jakiegokolwiek rodzaju dominacji, które przeniknęły do wielu społeczeństw zarówno w dyskursie publicznym, jak i w sferze prywatnej. Traktuje opór jako siłę sprawczą zmian. Współczesny świat wciąż przecież traktuje kobiety jako obywateli drugiej kategorii. Ten solowy projekt jest uwielbieniem, jest gloryfikacją, a w szczególności jest uznaniem dla ogromnej siły kobiet.  To oklaski na stojąco dla odważnych i silnych kobiet z Białorusi, które odważyły się sprzeciwić reżimowi Łukaszenki, ryzykując życiem. To też ukłon w stronę kobiet w Afganistanie, które nie chcą się poddać w walce o swoją wolność, zaatakowanych ukraińskich matek, córek i sióstr oraz dla obecnie walczących super bohaterek z Iranu. Poezja tego utworu oraz pojęcie kobiety czy kobiecości jest wyrażane, opracowywane i doświadczane poprzez złożoność zestawień różnych form wyrazu. Ruch, muzyka, tekst i aspekty audiowizualne łączą się razem w pełnowymiarowe przedstawienie z bardziej buntowniczą, mniej racjonalną, bardziej zjednoczoną i mniej dominującą galaktyką możliwości, które stanowią wyzwanie dla dotychczasowych ambicji artystycznych Izabeli Orzełowskiej.

Izabela Orzełowska – urodziła się i wychowała w Siedlcach. W 2014 roku ukończyła Rotterdam University of the Arts. W latach 2016-2021 pracowała jako niezależna tancerka w wielu projektach w Szwajcarii i za granicą. Występowała w kilku produkcjach zespołu Pink Mama Theatre min: Fashion, Shaved Town, Jungle.  Izabela regularnie uczy tańca w Polsce, Szwajcarii, Korei Południowej, Niemczech i Norwegii. Od pewnego czasu coraz bardziej eksploruje produkcję muzyki elektronicznej i DJ’ing.  

 

Dr Gonzague Rebetez – jest kreatywnym naukowcem, którego pociąga światło, inżynieria, sztuka i wszystko pomiędzy. Jego kariera akademicka zaprowadziła go z Fryburga na Uniwersytet w Bernie, z międzynarodowymi przystankami w jednych z najlepszych instytucji na świecie. Po ukończeniu doktoratu z chemii fizycznej opuścił laboratorium, aby dołączyć do sceny artystycznej. Obecnie bada interakcję między nauką / technologią a twórczością artystyczną. 

Organizator wydarzenia: stowarzyszenie JEST CZŁOWIEK

Kuratorzy: Adam Kamiński, Maciej Sado

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”

Dofinansowano ze środków Gminy Wrocław | wroclaw.pl

Partnerzy: Instytut im Jerzego Grotowskiego

Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Centrum na Przedmieściu

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny

Obowiązują zapisy na adres mailowy: atutysztuki@gmail.com