Instytut im. Jerzego Grotowskiego / Studio na Grobli
Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark – „GEMINI tryptyk”
Koncepcja, choreografia: Anna Piotrowska,
Kreacja i wykonanie:
Kamil Bończyk
Joanna Brodniak
Anna Piotrowska
Alexey Torgunakov
Katarzyna Zioło
Zdjęcia: Kazimierz Ździebło
Spektakl „GEMINI tryptyk” jest kontynuacją i poszerzeniem trzech wcześniejszych realizacji, tj. „Gemini” i „Gemini&after” z 2006 roku w wykonaniu Patrycji Dońskiej i Anny Piotrowskiej oraz „Gemini” z 2017 roku w wykonaniu Artura Bieńkowskiego, Kamila Bończyka i Alexeya Torgunakova. Głównym motywem pierwowzoru była kreacja i poszukiwanie zależności sióstr syjamskich związanych-zrośniętych ze sobą quasi-nierozerwalną relacją. To stało się punktem wyjścia do dalszej eksploracji spektaklu kolejno na trzech i pięciu wykonawców. Najnowsza odsłona Gemini to tryptyk, trzy części zespojone utworami Henryka Góreckiego:
ofiarowanie,
opowieść,
obcowanie.
Motyw bliźniaczej zależności zostaje poszerzony o kontekst społecznego ekosystemu i
zależności jego elementów. Istotą jest fizyczny dialog, w którym poszukiwana jest harmonia i
siła (nie)obecności jednostki oraz cielesnych interakcji wspólnoty.
delikatna troska ciał
ciało przenika przez ciało
zespojenie
impresja ciał
Bytomski Teatr Tańca i Ruchu „Rozbark” rozpoczął działalność w 2013 roku pod dyrekcją Adriana Lipińskiego, ale inauguracja nastąpiła 7 marca 2014, z chwilą przejęcia byłych pomieszczeń Kopalni Węgla Kamiennego „Rozbark”. Teatr poza produkcją artystyczną, prowadzi działania edukacyjne i społeczne, związane z organizacją warsztatów pod kierunkiem znanych tancerzy europejskich. Wspiera niezależnych artystów, poprzez udostępnianie im własnej przestrzeni. Jest także współorganizatorem Polskiej Platformy Tańca. Od początku czołową rolę w kształtowaniu jego oblicza artystycznego pełni na stanowisku kierownika artystycznego choreografka, reżyserka i nauczycielka tańca współczesnego Anna Piotrowska, która od 1 października 2019 łączy to stanowisko z funkcją prodziekana, istniejącego na terenie Bytomia Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Scena Teatru jest naturalnym miejscem weryfikacji zdobywanych w jego ramach umiejętności. Od 2020 roku Anna Piotrowska jest dyrektorką Teatru.
Dofinansowano z budżetu Miasta Wrocławia, z Fundacji Polsko – Niemieckiej oraz dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca .