Volodymyr Ryga – “ENEЇDA początek”

Category
2022

07.05.2022  I  19.00

Centrum na Przedmieściu ul. Prądzyńskiego 39 A Wrocław

Volodymyr Ryga  – “ENEЇDA początek”

 

Autor, performer:  Volodymyr Ryga

Muzyka: Barbara Zach

Kostium: Bartłomiej Kruk

Konsultacje dramaturgiczne:  Ramona Nagabczyńska

Konsultacje reżyserskie:  Marta Twardowska

Organizacja produkcji:  Krystyna Klyta

Niebezpieczne zabawy bogów olimpijskich sprawiają że młody Eneasz musi wyruszyć w podróż i stawić czoło swoim największym lękom. Spektakl luźno inspirowany Eneidą Iwana Kotlarewskiego.

Volodymyr Ryga – urodzony w Kalush, w Ukrainie. Niezależny tancerz i choreograf.                   Jest absolwentem Wydziału Artystycznego Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi i posiada tytuł magistra sztuki z choreografii i teorii tańca na Uniwersytecie Muzycznym  Fryderyka Chopina. Studiował taniec w Polsce, w Ukrainie, Holandii, Chinach i w Stanach Zjednoczonych. Wybrane prace twórcze: Semiramida (2021, Opera dla Akademii Teatralnej, Warszawa); Historia pierwszego performance’u (2021, premiera podczas Nocy Muzeów w CK Łomianki) Dekameron 2020 (2020, film dla Akademii Teatralnej, Warszawa); my body follows my mind (2020, premiera w PROMie Kultury Saska Kępa, Warszawa); 80% (2019, premiera w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, TW-ON); Follow (2018, premiera w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. R. Turczynowicza, Warszawa); Ptasiek (2018, premiera na 6. Ogólnopolskie Dni Monodramu w Koszalinie); Mleko zmienia się w kefir i lekko pachnie (2017, performance uliczny dla City Scanning Session, Iwano-Frankiwsk); Przepraszam! (2014, spektakl dyplomowy w studio Arterion, Łódź). W 2018 artysta otrzymał nagrodę od Instytutu Muzyki i Tańca za debiut w choreomonodramie. Od 2019 roku Volodymyr pracuje jako tancerz w spektaklu Maria de Buenos Aires w Warszawskiej Operze Kameralnej i spektaklu HU HU HA w Teatrze Niewielkim.

Iwan Kotlarewski –  ukraiński poeta i dramaturg, jako pierwszy wprowadził żywy język ludowy do literatury ukraińskiej. Autor poematu „Eneida”  – żartobliwej trawestacji Eneidy Wergiliusza, pierwszego dużego utworu literackiego napisanego w żywym języku ukraińskim. Twórczość Iwana Kotlarewskiego uważana jest za ogniwo łączące starą i nową literaturę ukraińską.

Dofinansowano z budżetu  Miasta Wrocławia, z Fundacji Polsko – Niemieckiej  oraz dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego  pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca .