Alexey Torgunakov, Joanna Brodniak – in respace of d-organization

Category
2023

09.06.2023  I Godz:19.00

Instytut im Jerzego Grotowskiego – Studio na Grobli, ul. Na Grobli 30

„in re-space of d-organization” po czterech latach powraca w swojej reinterpretacji i rekonstrukcji. Inspirowana dziecięcymi zabawami gra narusza podstawowe zasady bliskości – z przestrzenią, z partnerem i samym sobą. Twórcy poprzez abstrakcyjne formy ewokują atmosferę absurdu i pomieszania. Nawiązując do ruchu dadaistów tworzą swoistą choreograficzną mitologię dzieciństwa, sprawdzając jednocześnie symboliczne znaczenie przekroczenia zasad. Kolażowa choreografia stawia wyzwanie zarówno performerom, jak i widzom, zadając jednocześnie pytanie o istotność perfekcji

Joanna Brodniak –  Tancerka, performerka, pedagożka. Autorka tekstów krytycznych z dziedziny teatru tańca i ruchu. Absolwentka kulturoznawstwa oraz publicystyki kulturowej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a także dyplomowana instruktorka tańca (NCK Kraków). Od początku 2018 roku związana z Bytomskim Teatrem Tańca i Ruchu ROZBARK jako pedagożka tańca współczesnego, a od 2021 również jako członkini zespołu artystycznego. Od sześciu lat prowadzi autorskie zajęcia “triathlon moderno” z obszaru tańca współczesnego. W 2021 roku jej solowa choreografia „untold manifesto” zdobyła tytuł the best solo na międzynarodowym festiwalu Solo Duo Dance Festival w Budapeszcie oraz I miejsce w Warszawskim Konkursie Choreograficznym. Od 2022 roku współpracuje z Akademią Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie Wydziałem Teatru Tańca w Bytomiu w ramach przedmiotu taniec fizyczny. W 2023 roku zadebiutowała w roli choreografki i reżyserki spektaklem “migotanie”, który zrealizowała z Gliwickim Teatrem Tańca.

Alexey Torgunakov – Tancerz, choreograf, nauczyciel. Ukończył Moskiewską Akademię Choreografii jako artysta baletu w 2004 roku i jako pedagog w 2008. Po ukończeniu Akademii dołączył do zespołu artystycznego Teatru Bolszoj, gdzie występował w repertuarze klasycznym i współczesnym. Tańczył w pierwszych obsadach baletów neo-klasycznych i współczesnych. Występował w spektaklach takich choreografów jak: Angelin Preljocaj, Jiri Kylian, Roland Petit, Alexei Ratmanski, JohnNeumeier, Tatiana Baganova Yuri Grigorovich, Natalia Shirokova i etc. Po produkcji z Tatianą  Baganovą ( „The Rite of spring”) w 2013 roku został zaproszony do kierowanego przez nią prestiżowego Provincial Dances Theater, gdzie zaczął również pracę pedagoga. Występował w spektaklach takich choreografów jak Ivgi&Greben, Tatiana Baganova. Obecnie Alexey jest związany z Bytomskim Teatrem Tańca i Ruchu ROZBARK  jako tancerz i pedagog. Występuje w spektaklach takich choreografów jak: Anna Piotrowska, Cecilii Moisio, Maciej Kuźmiński, Yoshiko Waki i Rolf Baumgard (bodytalk TanzTheatr), Helena Ganjalyan.

Organizator wydarzenia: stowarzyszenie JEST CZŁOWIEK

Kuratorzy: Adam Kamiński, Maciej Sado

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”

Dofinansowano ze środków Gminy Wrocław | wroclaw.pl

Partnerzy: Instytut im Jerzego Grotowskiego

Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Centrum na Przedmieściu

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny

Obowiązują zapisy na adres mailowy: atutysztuki@gmail.com