Teatr Tańca ENZA – “Płonąca Żyrafa”

Category
2022

6maj 2022, godz. 19.00

Centrum na Przedmieściu 

 

 

Choreografia i reżyseria: Gabriela Keller-Janus
Tancerki: Agnieszka Chmielnik, Maja Burska, Martyna Majewska, Gabriela Keller-Janus.

Czas trwania: 40 min.

 

 

Stanisław Grochowiak

(fragmenty)

Tak

To jest coś

Biedna konstrukcja człowieczego lęku

Żyrafa kopcąca się pomaleńku

Tak

To jest coś

Coś z tamtej ściany z aspiryny i potu

Ta mordka podobna do roztrzaskanego kulomiotu

Tak

To jest coś

(…)Ciemna mogiła człowieczego nieba

Tak

To jest coś (…)    

 

Akcja przez dłuższy czas toczy się niejako w dwóch światach. Jeden skoncentrowany jest wokół dojrzałej kobiety, która – zagnieżdżona w narożnej scenografii – może przywodzić na myśl robotnicę. Drugi świat kreowany jest przez zwinne i pełne gracji trio, na tle świetlistej projekcji formujące kręgi i kojarzące się trochę z rozmaitymi praktykami duchowymi, a trochę z obronnymi zachowaniami stad zwierząt, których ruch momentami tancerki imitują. W miarę upływu czasu coraz wyraźniej wybrzmiewa rodzinny charakter relacji miedzy kobietami: dbającą o codzienną dyscyplinę matką i pożądającymi wolności córkami.

 

Teatr Tańca ENZA  istnieje już 20 lat, prowadzony jest pod czujnym okiem Gabrieli Keller-Janus. Aktualnie pracuje w Ośrodku Teatralnym Rondo działającym przy Słupskim Ośrodku Kultury. Zespół przez wszystkie lata swojej działalności zdobył  wiele nagród, brał udział w wymianach zagranicznych, warsztatach i konfrontacjach. Zrealizowane przez Teatr spektakle cieszą się dużą popularnością i zostały docenione na polskiej i zagranicznej scenie artystycznej. Teatr Tańca ENZA bierze udział w wielu projektach teatralnych i performatywnych.

Gabriela Keller-Janus – od ponad 20 lat prowadzi Teatr Tańca Enza, od 10 lat Ognisko Baletowe Enza a od 6 lat Teatr Tańca Ruchu Enza 30plus. Dyplomowana choreograf tańca współczesnego. Po wielu kursach tanecznych na całym świecie. Wciąż pragnąca nauki i czegoś nowego w życiu. Od 8 lat organizatorka Festiwalu Teatrów Tańca Sfera Ruchu Słupsk.

Dofinansowano z budżetu  Miasta Wrocławia, z Fundacji Polsko – Niemieckiej  oraz dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego  pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca .

Organizator festiwalu: stowarzyszenie JEST CZŁOWIEK

Partner festiwalu:   Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Centrum na Przedmieściu

Kuratorzy festiwalu: Adam Kamiński, Maciej Sado